Unlimited !İlk bakışta bir öğrenci protestosunda söylenen slogan gibi gelen bu cümle bilgisayar ve eğitim teknolojisinin gelişmesiyle bir anlamda artık mümkün görünüyor.  Üstelik aralarında Yale Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve California Institute of The Arts gibi önde gelen eğitim kurumlarının da bulunduğu 21 farklı ülkeden üniversitelerde, hukuktan eğitim bilimlerine, mobil programlamadan sanat tarihine kadar onlarca uzmanlık programı ve dersler de sizleri bekliyor.Coursera.org ve benzeri MOOC web sitelerinde tüm eğitim içeriğine ücretsiz olarak ulaşabilir bunun yanında düşük ücretler karşılığında söz konusu üniversiteden resmi sertifika alıp bunu CV’nize ekleyebilirsiniz.

MOOC : Kitlesel Çevirimiçi Açık Ders

İngilizce “Massive Open Online Course” (MOOC) olarak geçen bu uzaktan öğretim modelinin en önemli özelliği, alışılandan çok çok daha fazla, hatta sınırsız sayıda öğrencinin dersi, eğitimin değerini düşürmeden alabilmesidir.

Coursera

Coursera

Coursera, Standford Üniversitesi’den Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulmuş, çeşitli alanlarda ve konularda kitlesel çevrimiçi açık ders ya da herkes tarafından yararlanılabilecek, ücretsiz çevrimiçi eğitim veren bir sosyal girişimcilik kuruluşudur

MOOC eğitim web sitelerinin en büyük temsilcilerinden biri olan Coursera 1 milyondan fazla öğrenci ve 17 kategoride 124 ders programına sahip.

E-öğrenme‘nin en büyük katkılarında biri yer ve zaman konusunda büyük esneklik sağlaması diyebiliriz fakat bu ilk akla gelebileceği gibi programsız ders videoları içeren bir web sitesi değil aksine belirli bir programa göre ders içeriklerine ulaşabildiğiniz ve bu içeriklere göre ödevler, araştırmalar, projeler, denemeler ve tartışmaları içinde barındıran canlı bir öğretim programı.

Haftalık yayınlanan ders içeriklerinin her bir bölümünde dikkatinizi çekecek sorular yer alıyor bunun yanında her adımda araştırma konuları ve tartışmalarla sizi forumlarda kendinizi ifade etmeye, fikir alışverişi yapmaya ve sosyalleşmeye yönlendiriyor. Ders forumu yardımıyla kendi alanınızda yeni insanlarla tanışabiliyor ya da sadece ders için çalışma grubu da oluşturabiliyorsunuz.

Peki bu kadar çok öğrenciyi nasıl değerlendirebiliyorlar ? Sorusu ister istemez akla geliyor. Bunun cevabı eğitmenlerin ölçme ve değerlendirme işlemlerinin genelini yapay zekaya ve diğer öğrencilere devretmiş olmasıdır. Yapılan testler bilgisayar tarafından ölçülüyor ve belirli bir ortalamaya ulaşmanız isteniyor. Ödev, araştırma ve yazdığınız denemelerin çoğunluğu ise peer assesment ( akran değerlendirme ) yöntemiyle değerlendiriliyor yani bu aşamada hem ödevi yapan kişi hem de aynı ödevi farklı bir öğrenci için değerlendiren ve eleştiren kişi de siz oluyorsunuz. Diğer yandan öğretmen tamamen olayın dışında görünebilir ama geleneksel anlayışın tersine aslında olması gerektiği gibi öğretmen daha çok rehberlik görevi görür ve öğrenmenin merkezinde siz varsınızdır . Derse kaydolurken ve her değerlendirme aşamasında canlı kamera bağlantısıyla kimliğinizi onaylatmanız gerekiyor. Tabi ki öğretmenlerin size bitirme sertifikası vermeden önce genel performansınızı gözden geçirdiğini de hatırlatmak gerekiyor. Ayrıca her aşamada ilgili öğretmenlere mesaj yoluyla ulaşabilir ya da belirlenen saatlarde google hangout üzerinden canlı görüşmelere de katılabilirsiniz.

Coursera ders içeriklerinde yaygın olarak İngilizce kullanılıyor. Türkiye’den sadece Koç Üniversitesinin tamamen Türkçe ders programı mevcut ve sınırlı sayıda yabancı programın da Türkçe altyazı desteği bulunuyor. Küresel anlamda bilgi ve düşünceyle ilgilenen insanların her zaman ortak bir dile ihtiyaç duyduğunu düşünsem de bu tarz sitelerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için daha fazla dil desteğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Umarım ileride daha fazla Türk üniversitesi bu programlara katılmış olur.

Biliyoruz ki alışkanlıklardan vazgeçmek çok zordur ancak bir süre önce web üzerinden kullanmaya mesafeli baktığımız bankacılık ve alışveriş işlemlerinin bugün hayatımızın içine ne kadar çok girdiğine bakınca eğitim teknolojisinin geleceği üzerine de tahminde bulunmak zor olmuyor.

Bugünlerde sokakta hiç internete girmemiş bir insandan bile internetin güvenilmez olduğuna dair sözler duyabilirsiniz. Yasaklar ve sınırlamalar da cabası. Biz ise sınırsız bilgi hazinesinin dünya çapında özgürce ulaşılabilmesinden bahsediyoruz. Evet bir bakıma tehlikeli olduğu doğrudur ancak ister resmi bir devlet televizyon kanalından gelsin ister anonim bir profilden bir bilginin doğruluğu yada ne kadar tehlikeli olduğu sizin onu sorgulamanıza ve algılayış biçimine bağlı olduğunu düşünüyorum ve bu önyargıların bilgi devriminde bizi yanlış yollara saptırmamasını diliyorum….

Alternatif MOOC Web Siteleri : 

Share: